top of page

হে নাৰী তুমি অনন্যা

হে নাৰী তুমি ধৈৰ্য্যৰ এক অবিচল শৃংগ! ত্যাগৰো বিশেষ আকৰ্ষণ; ৰূপেৰে তুমি জগতৰ দীপ্তি; সাহসেৰেও অদ্বিতীয় বীৰাঙ্গণা; তুমিয়ে কনকলতা বৰুৱা গুলিবিদ্ধ শৰীৰেৰে মাতৃভূমিৰ ধ্বজা উৰুৱালা; জয়মতী আই ৰূপেৰে জন্মি দেশৰ ভৱিষ্যত মঙ্গলেৰে প্ৰতিটুপি তেজ শত্ৰুক সমৰ্পিলা; স্বাধীনতা সংগ্ৰামী যুদ্ধা তুমিয়ে চুচেতা কৃপলানি; ভূগৰ্ভত সুৰঙ্গ খান্দি শত্ৰুপক্ষক বুদ্ধিমত্তাৰ চমক দেখুঁৱালা; চিপাহী বিদ্ৰোহৰ অনন্যা বীৰাঙ্গনা তুমিয়ে ৰাধা ও ৰুক্মিণী দেৱী; বংগ বিভাজন বিৰোধিতা কৰি নিজৰ শক্তি ও সাহসৰ পৰিচয় দিলা; তুমিয়ে সৰলাদেৱী চৌধাৰিনী ও চিষ্টাৰ নিবেদিতা আত্মনিৰ্ভশীল হোৱাৰ পথ দেখুওৱা তুমিয়ে বিদেশিনী মহিলা; ঝাঞ্চিৰ ৰাণী লক্ষ্মীবাইৰ দৰে অদ্বিতীয় কলাকুশলীৰ শক্তিদায়িনী তুমি নাৰী ৰূপী; তুমিয়ে ভাৰত ভূমিৰ নাইটিংগেল সৰোজিনী নাইডু; মানৱপ্ৰেমেৰে বান্ধিছিলা একতাৰ যাদু; হেৰাকা আন্দোলনৰ গুৰি ধৰোঁতা তুমিয়ে ৰাণী গাইদালু নাগামিছ সকলৰ সাংস্কৃতিক দিশ ৰাখিছিলা অক্ষুণ্ণ; সিন্ধু তাইৰ দৰে অভিনৱ জীৱনাদৰ্শৰ অধিকাৰিনী তুমি মাতৃত্বৰ মৰমেৰে গঢ়িলা অনেক আত্মনিৰ্ভৰশীল জীৱন; হে নাৰী তুমি যুগ শ্ৰষ্টা যুগে যুগে বন্দিতা সৃষ্টিকৰ্তাৰ এক অভিনৱ পাৰদৰ্শিতা!

0 views0 comments

Related Posts

See All

Comments


bottom of page